Hakkımızda

M.A.S. Hukuk Bürosu Hakkında
Tarihçe

Hukuk Büromuz Tarihçesi

2018 yılında Kütahya ilinde Mustafa YILDIZ tarafından kurulmuş olan M.A.S. Hukuk Büromuz, kurulduğu günden bu yana sadece Kütahya ile sınırlı kalmayıp Türkiye’nin her yerinde faaliyet göstermektedir. Kuruluşunda tek avukat ile başlayan hukuk büromuz zamanla bünyesinde bir çok stajyer yetiştirmiş ve hukuk camiasına kazandırmıştır. Günümüzde ise bünyesinde Avukat çalıştıran bir ofis haline gelmiştir. Süreç içerisinde gelişen hukuk büromuz, çalışkan ve çalışma deneyimi olan personel kadrosu ile sizlerin hukuk sorunlarınıza profesyonel bir yardım sunmaktadır. M.A.S. Hukuk Bürosu 2023 yılında ise Mustafa YILDIZ ve Yiğit TETİK ortaklığında İzmir ilinde Ege Sun Plaza’da hukuki sorunlarınıza profesyonel çözümler sunmaya başlamıştır. Büromuz kurulduğu günden bu yana siz müvekkillerimiz ve müvekkil adaylarımız sayesinde başarılara imza atmakta ve gelişmeye devam etmektedir.

MAS-Hukuk-Bürosu-Avukat-Mustafa-Yıldız-İmza-2

M.A.S. Hukuk Bürosu

2018 Başarı Ödülümüz

2018 Kütahya başarı ödüllerimiz.2018 Kütahya başarı ödüllerimiz.2018 Kütahya başarı ödüllerimiz.

Gizlilik & Güven

Gizliliğinizi önemsiyoruz bu yüzden bizimle paylaştığınız kişisel bilgileriniz sizin ve bizim aramızda.

Gerçek Proje

Gerçek projeler bizim başarılarımız.Gerçek projeler bizim başarılarımız.

Vizyonumuz & Misyonumuz

Vizyonumuz

Adalete ve hukuka olan saygı ve inancın artmasına katkıda bulunmak, müvekkillerimizin hak ve özgürlüklerini, karşılıklı saygı ve iş kuralları çerçevesinde, profesyonel olarak savunarak, kendilerine kaliteli hizmet vermek, hukuk sistemimizdeki tüm gelişme ve değişmeleri yakından takip ederek temsil edilen müvekkiller adına uygulamak; Saygın dürüst, güvenilir, çağdaş, atılımcı, başarılı bir vizyonla adaletin gerçekleşmesi için çalışmaktır.

Misyonumuz

Müvekkili temsil ve danışmanlık hizmeti faaliyetlerini ifa ederken; evrensel ahlaki, hukuki değerler, avukatlık mesleğinin temel ilkeleri ve yükümlülükleri çerçevesinde (Bağımsızlık, Özgürlük, Sır Saklama, Müvekkile Sadakat, Adil Olma, Hakkaniyet, Öz Denetim, Hukukun üstünlüğüne ve yargının adil yönetimine saygı, Avukatlık mesleğinin itibar ve onuru ile avukatın kişisel dürüstlük ve saygınlığı, Özen, Sürekli öğrenme, Yenilik ve teknoloji, Paylaşım, Öncülük, Bilimsellik, Değer yaratma, Üretme, Süreklilik ) hareket etmek.

M.A.S Hukuk Bürosu Sıkça Merak Edilen Sorular

Avukatlık, Mahkemelik, İşçi Hakları, Evlilik, Boşanma, Hak İddiaları, Sigorta Hakları, Ölüm Hakları Vb. Konularda Sıkça Merak Edilen Sorular ve Cevapları Yer Almaktadır. Aradığınızın Sorunun Cevabını Bulamadıysanız Hiç Çekinmeden Bizimle İletişime Geçerek Sorunuzu Sorabilirsiniz.

İşçi Hangi Hallerde Kıdem Tazminatı Alabilir? Hangi Durumlarda Alamaz?

Haksız sebepler ile en az 1 yıldır çalıştığı işyeri ile ilişiği kesilen çalışanın Kıdem Tazminatına başvurması mümkündür. Çalıştığı yerde en az 1 yılı dolduran ve işveren tarafından haksız sebepler gerekçe gösterilerek işine son verildiği belirlenen çalışanlara Kıdem Tazminatı verilir. Çalışanların Kıdem Tazminatı alabilmeleri için işyerinden alacaklarını belirterek bir talepte bulunmaları gerekir. Herhangi bir başvuru yapmayan çalışanlar, Kıdem Tazminatı talep etmedikleri takdirde bu ödemeden yararlanamazlar. Çalıştığı işyerinden kendi isteği ile ayrılan ve yasada belirtilen gerekli süre koşullarını sağlamayan çalışanlar, Kıdem Tazminatı alamazlar. Görevini yerine getirmeme, kasıtlı ve sürekli olarak devamsızlık gösterme gibi nedenler ile işveren tarafından işten çıkarılan çalışanlar Kıdem Tazminatı alamazlar. 

Değer Kaybı Davası Nasıl Açılır?

Kaza sonrası araçta meydana gelen hasar nedeniyle Araç Değer Kaybı Sigorta Tahkim Komisyonu‘na başvuru yapılarak talep edilebileceği gibi doğrudan dava yoluyla da talep edilebilir. Ancak dava açmadan önce sigorta şirketine başvuru dava şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Nafaka Bedelini Arttırabilir Miyim?

Mahkemece hükmedilen nafaka kararları kesin hüküm niteliğinde değildir. Bu sebeple Nafaka Miktarı, koşullar uygun olup talep edildiğinde yine mahkeme tarafından artırılabilmektedir. Zaman içinde değişen ekonomik şartlar ve enflasyon kaybı gibi sebeplerle nafaka miktarının yetersiz kalması olağandır. Mahkemeye haklı sebeple artırım talebinde bulunan taraf, Nafaka Artırım Davası Açarak Nafaka Artırabilecektir.

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

Eşlerin Anlaşmalı Olarak Boşanabilmeleri İçin;  Eşler arasındaki evlilik birliği en az 1 yıl sürmüş olmalıdır. Eşlerin hakim huzurunda boşanma iradelerini bizzat açıklamaları gerekmektedir. Eşler tarafından Anlaşmalı Boşanma Protokolü hazırlanmalıdır.

Denetimli Serbestlik Nedir?

Mahkemece belirtilen koşullar ve süre içinde, denetim ve denetleme planı doğrultusunda şüpheli, sanık veya hükümlünün toplumla bütünleşmesi açısından ihtiyaç duyduğu her türlü hizmet, program ve kaynakların sağlandığı toplum temelli bir uygulamadır. Kişi hakkında verilen Denetimli Serbestlik kararına uyulmadığı takdirde verilen hapis cezası kısmen veya tamamen infaz edilir. Denetim süresi yükümlülüklere uygun veya iyi halli olarak geçirildiği takdirde, ceza infaz edilmiş sayılır.

Ekibimiz Hakkında

Ekibimiz Hakkında

İnternet Sitemizdeki Bilgileri Kullanarak Satış Platformlarında Satış Yapan Kişilere Kesinlikle İtibar Etmeyiniz...Daha Fazla Bilgi Al
+ +